DAHİLİ BRANŞLAR
 
 
Anasayfa » Bölümlerimiz » Dahili Branşlar » Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kas, iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinin yanı sıra kas ve iskelet sisteminde herhangi bir nedenle ortaya çıkan işlevsel bozukluklarda, hastanın işlevsel kapasitelerini artırarak yaşam kalitelerini yükselten bir bilim dalıdır.

Ağrısız, yaşam kalitesi yüksek bir ömür sürmeniz için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bilimi size yardımcı olur.            
  
TEDAVİ ALANLARIMIZ
- Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları
- Boyun – sırt ağrıları
- Boyun – bel fıtıkları
- Eklem artrozları ( Kireçlenmeler )
- Osteoporoz ( Kemik erimesi )
- İltihaplı romatizmalar 

- Duruş bozuklukları                                                                                                         

 

                                                                                                                                      

                                                                                                                     FİZİK TEDAVİ ve  RAHABİLİTASYON UZMANI

 

                                                                                                                                                                                          

 

 

 

 

 

                                                                                                                                           

 


 

RENGARENK BİR TEDAVİ YÖNTEMİ : KINESIOTAPE

                            

Kinesiotape nedir?

Kinesiotape, pamuklu malzemeden imal edilmiş, oldukça ince ve hassas dokunmuş bir banttır. Cilde yapıştırılarak uygulanan ve cilt üzerinde 5 güne kadar kalabilen, kimyasal içermeyen bu bandın herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Bant ilk olarak Japonya’da geliştirilmiş ve uzak doğunun renklerle tedavi felsefesine göre çeşitli renklerde üretilmiştir. Şuan da farklı isteklere cevap verebilmek amacıyla renkli üretilmeye devam edilmektedir. Her renk bant aynı meteryalden üretilmiş ve uygulamada kullanılacak renk hastanın insiyatifine bırakılmıştır. Çeşitli marka adlarıyla üretilmeye devam edilen bantlardan en bilineni KINESIO TEX GOLD adıyla üretilendir. Sadece yetkili medikallerden temin edilebilmektedir.

Hangi alanlarda uygulanmaktadır?

• Boyun, sırt, bel ağrısına neden olan mekanik sorunlar

• Yumuşak doku ağrıları

• Miyofasyal ağrı sendromu

• Bolgesel kas spazmları

• Kas iskelet sisteminde yumuşak doku travmaları

• Spor yaralanmaları

• Eklem burkulma ve zorlanmaları

• Postur bozuklukları

• Eklem instabiliteleri

• Skolyoz

• Bazı ortopedik cerrahi girişimler sonrası (artroplasti, bağ tamirleri vs)

• Dejeneratif artrit

• Tendinit, bursit

• Plantar fasiit, epin kalkanei

• İnaktivite, immobilizasyona bağlı kas gucsuzlukleri

• Ayak deformiteleri (halluks valgus, cekic parmak vb.)

• Shin splint

•Fiziksel aktive ve sportif faaliyet oncesi kas ve eklem cevresi dokularına

destek vermek suretiyle koruyucu amacla

Bu hastalıklar dışında koruyucu amaçla ya da nörolojik rahatsızlıklarda da kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Nasıl etki eder?

Kinezyolojik bantlama, deri ve deri altı doku arasında bir boşluk meydana getirerek bölgenin kanlanmasını, dolayısıyla dokunun (kasın) beslenmesini, dinlenmesini ve ağrı hissinin yok olmasını sağlar. Bant bu yöntemle kasın fonksiyonunu arttırarak hareket açıklığını da dolaylı yoldan arttırır.

Kimler uygulayabilir? Kişiler kendilerine uygulayabilir mi?

Kinezyolojik bantlamada bant çeşitli amaçlarla uygulanmakta ve her uygulama da farklı teknik ya da gerginlikte yapılmaktadır. Ayrıca uygulanan bölgedeki kasların uygun pozisyonlanması gerekmektedir. Bu nedenlerle kişiler, eğitimini almadıysalar, kendi kendilerine uygulama yaptıklarında yeterli faydayı göremezler. Kinezyolojik bantlama, eğitimini alarak uluslar arası geçerliliği olan sertifikayı almaya hak kazanmış uzmanlar ve FİZYOTERAPİSTLER tarafından uygulanmalıdır.

Kaç seans sürmektedir?

Optimum süre 3 günde bir uygulanmak üzere 5 seans şeklindedir; fakat ihtiyaç halinde bu sürenin altında kalınabilir ya da üzerine çıkılabilir.

Ücretlendirme?

Kinezyolojik bantlama bir destek tedavi olarak görüldüğü için henüz sigorta kapsamına alınmış bir tedavi değil. Bu nedenle şuan için hastalar bantlarını kendileri almak durumundalar. Bizler bu tedaviyi yaygınlaştırmaya çalışmaktayız. Ben de tezimde bu konuya dikkat çekmeye ve tedavinin sigorta kapsamına alınmasının avantajlarını anlatmaya çalıştım

 

                                                                                         

KİNESİOTAPE  BANTLAMA YÖNTEMİ

 

Knesiotape bantlama yöntemi yaklaşık 25 yıldır ,spor yaralanmaları,ağrı tedavisi  ve fizik tedavi alanında kullanılmaktadır.

Knesiotape yöntemi vücutta kas ve eklemleri desteklerken, vücudun doğal iyileşme mekanizmasını hızlandırır.Bu yöntem özellikle ortopedik ve nörolojik problemleri tedavi etmek için kullanılır.

Uygulanan bölgedeki kasın fasiasına  etki ederek kan dolaşımını artırır, böylece kas ve ekleme destek sağlar ,ağrıyı azaltır,hareket genişliğini artırır.

Kinesio bandı ülkemizde bu işin eğitimini almış uzmanlar ve fizyoterapistler kontrolünde uygulanmaktadır. Yani bu uygulamayı yapacak kişinin çok iyi anatomi bilgisi olması gerekmektedir. Çeşitli nedenlerden kaynaklanan bel, boyun ve sırt ağrısı, kas spraini, lenfödem, omuz problemleri, skar dokularda, priformis sendromunda yani kısacası tüm yumuşak doku ve eklemlerde hareket kısıtlaması yapmaksızın rahatlıkla kullanılabilir bir banttır.

 KULLANIM ALANLARI

 

ORTOPEDİK YARALANMALAR

OMUZ:  Donuk omuz,impingement  sendromu, omuza yayılan ağrı,omuz bölgesini içeren kırıklarda ,tendinitte  kullanılır.

DİRSEK: Lateral epikondilitte (Tenisçi dirseği), Medial epikondilitte (Golfçü dirseği) kullanılır.

EL- ELBİLEĞİ: Kırıklar,sinir yaralanmaları,tendon yaralanmaları ve tendinitte kullanılır.

KALÇA:  Tendinitte,kas ağrılarında,kalça çıkığında,kalçayı ilgilendiren kırıklarda kullanılır.

DİZ: Menisküs yaralanmasında,çapraz bağ hasarında,diz kapağı problemlerinde,diz bölgesini ilgilendiren kırıklarda,hareket kısıtlılığında kullanılır.

AYAK- AYAKBİLEĞİ: Düşük ayak,düz taban ,aşil tendinitinde,bağ yaralanmalarında  ve sinir yaralanmalarında kullanılır.

OMURGADA: Bel fıtığında (Lomber diskopati), boyun fıtığında (Servikal diskopati), Skolyozda,sırt  ağrılarında,bel ve boyun tutulmalarında kullanılır.

 

NÖROLOJİK PROBLEMLERDE

HEMİPLEJİ (İNME-FELÇ): Ait ve üst ekstremitede (kol-bacak) gelişen spastisitede ( katılık),ağrılarda,hareketin daha rahat  yapılabilmesi için kullanılır.

KAS HASTALIKLARINDA: Hareketin daha rahat yapılması ve kas gücünün artırılması için kullanılır.

 

 

Sonuç olarak  knesiotape;  ağrının azaltılmasında, kas eklem gibi yapıların desteklenmesinde ve kas gücünün daha iyi kullanılması için uygulanmaktadır. Kinesiotape  bantlama yönteminin hiç bir yan etkisi yoktur, fakat nadiren de olsa kaşıntı görülebilmektedir.

         

 

 

 

                                                                                    Uzm. Fzt. Güldem YAŞAR

                                                                                    

 

Ortopedik Rehabilitasyon
Kırık,çıkık,dizde menisküs,eklem bağ hastalıkları, omuz eklem hastalıkları, artrplasti v.b gibi ortepedik hastalıkların operasyon öncesi ve sonrası rehabilitasyon tedavisi
Nörolojik Rehabilitasyon
İnme, omurilik yaralanmaları, beyin hasarı sonucu oluşan felçler, sinir yaralanmaları, yüz felçlerinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları.

 

 

Spor Yaralanmaları
Spor yaralanmaları sonucu sporcuyu en kısa sürede spora döndürebilme ve koruyucu rehabilitasyon.

Gelişen teknoloji ile günümüzde az hareket eden, daha çok düşünen, sık strese giren bireyler ortaya çıkmıştır. Obizite, eklem ve kas bozuklukları, yorgunluk, halsizlik, isteksizlik toplumlarda artmaya başlamıştır. Bu kişiler genç veya yaşlı olabilir yaşlılık fizyolojiktir, yaşın ilerlemesi engellenemez. Zinde, sağlıklı, hareketli, mutlu yaşlanmak mümkündür. Bunun için;
- Uygun diet
- Düzenli egzersiz
- Fizik tedavi programları çok önemlidir.

Hastanemiz fizik tedavi kliniğinde en yeni teknoloji ile donatılmış elektroterapi aletleri ile muayene ve tedavi imkanı sağlamaktadır.

FİZİK TEDAVİ BİRİMLERİ
Hastanemiz fizik tedavi kliniğinde en yeni teknoloji ile donatılmış elektroterapi aletleri ile muayene ve tedavi imkanı sağlamaktadır.

KESİKLİ KOMPRESYON (Vazotrain,vazoflow,flowpulse)
Bu cihazlar atardamar toplardamar ve lenf dolaşım bozukluğuna bağlı hastalıkların modern tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Kol ve bacaklara, 6 bölmeli bir manşon yardımıyla, ayarlanabilen sistemli bir basınç uygular. Basınç uygulamada kademeli sistem: doku katmanları ve damarlar üzerinde etki yaparak damar tıkanıklığını açar, damar içi kan ve lenf akışı artar. Böylece doku metabolizmasında ve gaz değişiminde kalıcı bir iyileşme sağlanır. Şişlikler azalır, ödem çözülür, dokulara daha fazla kan gider, eklem ve dokularda iyileşme hızlanır.

Ultrasound
Yüksek frekanslı ses dalgalarının doku içinde ısı enerjisine dönüşmesi ile etkili olur. Eklem kapsülü ve ligamentlerde seçici ısıtma yaparak kasların gevşemesini ağrının azalmasını sağlar 10-15 cm derine inen en iyi ısıtma vasıtası olduğu için :
1- Damarlarda genişlemeyaparak enflamasyonun ve ödemin
2- çözülmesinde önemli rol oynar. 2- Tendinit, kalsifiye bursit, eklem sertlikleri yeni oluşan artrozik gelişmelerin önlenmesini sağlar.
3 ile 10 dakika uygulanır.

Sıcak Paketler (hot pack)
İçine silikat jel doldurulmuş su sızdırmaz kumaş torbalardır. Etkisini daha çok deri ve deri altını ısıtarak gösterir. Ağrıyı azaltarak ve kasları gevşeterek eklem hareket açıklığını arttırmada kullanılır. Vazodilatasyon etkisiyle dokularda kan akışını yükselterek kas, bağ ve tendonların elasisitesini arttırır. Uygulama 10-30 dakika arasındadır.

Soğuk Paketler (cold pack)
İçine silikat jeli doldurulmuş plastik torbalardır. Soğuk uygulama tedavisi ile eklem ve çevre doku ısısı düşer.
Bunun sonucunda:
1-Sinir ileti hızı yavaşlar ağrı duyumu azalır.
2- Damarların daralmasını sağlar bu da enflamasyonu azaltır. Eklemin şiş sıcak olduğu akut devrelerinde günde 2-3 kez 10-15 dakika uygulanır.

Infraruj (kızılötesi )
Kızıl ötesi ısınlar , ağrıyı azaltmak , yüzeyel ısı artısı ve kas gevsemesini sağlamak amacıyla kullanılır. Uygulama süresi 10 – 15 dakikadır.

Tens
En yaygın ve en önemli elektrikle ağrı geçirme yöntemidir. Genellikle ağrılı bölge üzerine yerleştirilen elektrodlar yardımıyla uygulanır. Değişik akım kombinasyonu ve etkiye sahip 5 çeşit akım şekli vardır. Vakumlu veya vakumsuz uygulanabilir. Yaygın olarak postravmatik ağrı, zona ağrısı, bel ve boyun ağrıları, siyatik, bel ve boyun fıtığı ağrıları kireçlenme ve romatizma ağrırlı gibi akut ve kronik ağrıların giderilmesinde kullanılır. Ağrı dışında spazm çözmede, kulak çınlamalarında, deri ülserlerinin hızlı bir şekilde iyileştirilmesinde kulanılır. Ayrıca mikromasaj ve kas çalıştırıcı olarak ta kullanılır.

Traksiyon
Yumuşak dokuları germek eklem aralıklarını genişletmek için uygulanan çekme tekniğidir. Cihaz: çekme kilosunu, süresini, hızını sürekli veya kesikli çekim yapılmasını elektronik olarak sağlar. Uygulama hasta yatar veya oturur pozisyonda yapılabilir.

Kısadalga Diatermi
Çok yüksek frekanslı akımlarla elektromanyetik alan oluşturan ve bu saha içine alınan hasta bölgelerini tedavi eden bir derin ısıtıcı cihazdır. Her türlü dokudan geçerek etkisini gösterir. Su içeriği fazla olan dokular (kas gibi) daha fazla ısınır. Ağrılı kas ve eklem sertliklerinde kireçlenmelerde kullanılır.
Tedavi süresi hastaya göre değişir genelde 20 dakikadır.

Traksiyon
Özel bir alet yardımıyla omurları birbirinden uzaklaştırma yöntemidir. Traksiyon uygulamalarında çekim süresi ve çekim kuvveti her hastaya göre özel olarak beirlenir. Yatar yada oturur pozisyonda çekim uygulanır, sürekli yada aralıklı çekim yapılabilir.

Parafin
Erime derecesi 50-55 C derece olan parafin ile mineral yağ karışımından oluşur. Isı kaynağına direk temas etmeyen özel kazanlarda eritilerek kullanılır. El ve ayak eklemleri için kazan içine el veya ayak birkaç kez peş peşe daldırılarak uygulanır. Kazan içine daldırılması uygun olmayan bölgelere fırça ile sürülür.
Yüzeyel ısı etkisi yanı sıra özellikle küçük eklemleri egsersiz ve eklem çalışmaları açısından çok uygun hale getirir.

ESWT Topuk Dikeni hastalığında nasıl etkili olur?
Topukta oluşan kireçlenmenin zaman içinde erimesini , hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlayarak uygulama bölgesinde organ kanlanması artar.Angiogenez (dokuların yenilenmesi)'i sağlayan eNOS, VEGF, PCNA vb faktörler uygulama alanında artar. Neovaskülüzasyon yeni damar oluşumu görülür.

ESWT tedavisinin sonuçları uygulama sonrası ne zaman başlar?
Uygulama sonrası çoğu hastada ilk haftadan itibaren iyileşme başlar. Şok Tedavi uygulamasında amaç geçici olarak ağrının giderilmesi değil, hastanın kalıcı ve kesin tedavisinin yapılmasıdır.

TOPUK DİKENİ TEDAVİSİNDE DİĞER ÖNERİLERİLERİNİZ NELERDİR?
1. Ayakkabı içine yerleştirilen ağrılı bölgeye gelen kısmı delik olan topuk yastıkçığı/taban desteği
2. Spor ayakkabı ve ayakkabı seçerken dikkat edilecek konularda hastayı bilgilendirme.
3.Egzersiz uygulamaları
4. Fazla kiloları vermek.

ESWT TEDAVİSİ UYGULANAN BÖLGEDE NE GİBİ BİYOLOJİK DEĞİŞİMLER OLUR?
Şok dalga terapisi hastalıklı bölgelere ulaşarak vücudun doğal iyileştirme sürecini uyaran özel tip tedavidir.Sonuçta daha hızlı iyileşme, ağrıda, şişme ve enflamasyonda azalma sağlar.
Hücreler ESWT enerjisine maruz kaldıklarında bir dizi biyolojik reaksiyon meydana gelir.Bu reaksiyonlar sonucu bazı iyileştirici etkiler oluşur:
" Artmış hücre metabolizması
" Lokalize kan akımının iyileşmesi
" Kollagen kas dokusunun gelişimi
" Kireçlenmeyi parçalayıcı direkt etki
" Akut ve kronik ağrının iyileşmesi
" Neovaskülizasyon ( yeni damar oluşumu)
" Angiogenetik faktörleri ( e NOS, VEGF, PCNA ) arttırır.
" Kemik ve tendon dokunun tamiri
" Lokalize enflamasyon ve ödemin azalması
" İmmün sistem stimülasyonu
" Sinir fonksiyonlarının stimülasyonu

 

Parmak Merdiveni
Omuz dirsek el bileği hareketlerini arttırmak amaçlı kullanılan bir alettir.

Omuz Çarkı
Omuz kuşağı kaslarının kevvetlenmesi ve omuz hareket açıklığını arttırmak için kullanılır.
 

Kısa Dalga Diatermi
Ekstrakarporal şok dalgası Epin cakanei,plantar faciit,epicondilit,kalsifik tendinit tanılarına göre uygulanır.

CMP

 MASAJ ALETİ

Elektrik Stimülasyon (Konbine cihaz)
Kas zayıflığı,kas spamı ve ağrı gibi rahatsızlıkların tedavisinde farklı akım şekilleriyle uygulanılan fiziki tedavi ajanlarıdır.

Konuyla ilgili merak ettiklerinizi tıklayarak doktorumuza danışabilirsiniz.